height="1" width="1" style="display:none" src="https://www.facebook.com/tr?id=923478352410825&ev=PageView&noscript=1"

Méz gyerekeknek: a csecsemőknek tilos, de mikortól szabad?

Manuka méz gyerekeknek: a hazai fajtamézek remek alternatívát jelentenek.

Akár meleg tejjel, akár a reggeli vajas kenyérre kenve, a méz egy egészséges finomság a benne található antioxidánsoknak köszönhetően, illetve az antibakteriális tulajdonságai miatt. Milyen idős kortól fogyaszthatják a kicsik, és miért nem szabad mézet adni a babáknak? Blogposztunkban minden kérdést megválaszolunk méz gyerekeknek témakörben.

Miért nem kaphatnak mézet a csecsemők?

A 12 hónaposnál kisebb babáknál a méz egy ritka, de súlyos betegséggel, a botulizmussal hozható összefüggésbe, amit egy Clostridium botulinum elnevezésű baktérium spóráinak való kitettség okoz. Ezek a spórák jelen lehetnek a talajban és a porban, de a mézbe is belekerülhetnek. Bár a felnőttek és a nagyobb gyerekek emésztőrendszere képes megküzdeni velük, a csecsemők immunrendszere még nem elég fejlett ahhoz, hogy megakadályozza a spórák szaporodását és a méreganyagok képződését.

A botulizmus tünetei a következők lehetnek:

  • Székrekedés.
  • Szopási nehézségek.
  • Gyenge sírás.
  • Izomgyengeség vagy petyhüdtség.
  • Légzési nehézség.

Fontos, hogy 1 éves kor alatt kerüljük az összes mézes terméket, legyen szó akár mézes süteményről, vagy bármilyen feldolgozott méztartalmú élelmiszert a botulizmus veszélye miatt, mivel a Clostridium botulinum spórái meglehetősen hőállóak.

Tipp: Várandósság alatt viszont nyugodtan fogyasztható a méz, hiszen a felnőtteknek nem okoznak gondot az említett baktériumok. Erről a témáról a Méz terhesség idején című cikkünkben írtunk bővebben.

Mikortól adható a méz gyerekeknek?

A méz kisgyerekeknek 1 éves kor után adható. Kezdetben érdemes, mint minden új dolgot, lassanként, kis mennyiségekkel bevezetni, például

  • kiskanálnyit a kicsi joghurtjához adni,
  • csepegtetve pirítósra vagy a gabonapehelyre tenni belőle,
  • almaszeletekre csorgatni vagy
  • a zabkásához keverni.

Mint sok más élelmiszer, a méz is okozhat allergiás tüneteket. A mézallergiát azonban gyakran nem maga a méz, hanem a virágpor váltja ki. Az allergiás reakció tipikus jelei többnyire az arc viszketése, különösen a száj körül vagy a száj belsejében, a könnyező szem, az orrfolyás és a gyomor-bélrendszeri panaszok, de súlyos esetekben anafilaxiás sokk is felléphet.

Miért jó választás a propoliszos méz a gyerekeknek?

A propolisz természetes fertőtlenítő és antibakteriális hatású, ami erősítheti a gyerekek immunrendszerét, és segíthet a megfázásos betegségek megelőzésében. A PropoKids – Propoliszos száj és torokfertőtlenítő spray nemcsak finom, hanem egészséges választás is lehet, különösen az őszi-téli időszakban, amikor a légúti fertőzések gyakoribbak.

Sokszor kérdezik tőlünk, hogy melyik a legjobb méz a gyerekeknek? A kicsik számára a termelői, hőkezelés nélküli méz az ideális választás, mivel ez tartalmazza a legtöbb tápanyagot, vitamint és antioxidánst. Az akácméz kifejezetten ajánlott, mivel enyhe íze van és jól emészthető.

A gyömbéres méz gyerekeknek és a propoliszos torokfertőtlenítő jó szolgálatot tehet télen.
Forrás: Freepik

Fajtamézek és mézkülönlegességek Mézes Gergő Méhészetéből

Mi lesz még a gyerekek kedvence a mézes finomságok közül? Az édes gyümölcsökből készült mézes szörpjeinket jó szívvel ajánljuk üdítőként, a mézes nyalókáink pedig igazi ínyencségek a kicsik számára. A propoliszos nyalókákat, amelyek beválhatnak akár torokfájás esetén is, többféle ízben készítjük, így mindenki megtalálhatja közöttük a kedvencét. Fulladásveszély miatt azonban a nyalókákat 3 éves kor alatt nem ajánljuk.

Ha közvetlenül a termelőtől szeretne hamisítatlan mézet szeretne vásárolni, nézzen szét webshopunkban, ahol számos mézkülönlegességet is talál, amelyek többségéből 45 grammos és 250 grammos kiszerelés is választható. A méheknek a finomságokon kívül számos más terápiás lehetőséget is köszönhetünk: a gyógyhatású méhészeti termékek közé tartozik például a méhpempő és a virágpor, melyek mindegyikét beszerezheti nálunk.

További blog bejegyzéseink

Méz gyerekeknek: a csecsemőknek tilos, de mikortól szabad?

A méz amellett, hogy finom édesség, egészséges is, a benne található antioxidánsoknak és az antibakteriális [...]

A méz rekedtség ellen is kiváló házi gyógymód lehet

A rekedtség általában megfázásos betegségek tüneteként jelentkezik, de számos más probléma is okozhatja. Ilyen esetekben [...]

Hajdinaméz, a megosztó, de egészséges különlegesség

A hajdinaméz bár igazi kuriózum, nem mindenki szereti erőteljes íze miatt, ám aki megkedveli, jó [...]

Mézcímke: mit kell tartalmaznia a leírásnak?

Miről árulkodik a méz címkéje, és miért érdemes elolvasni vásárlás előtt, ha hamisítatlan termelői mézet [...]

Galagonyaméz: különleges íz és páratlan hatások

A fajtamézek között különleges helyet foglal el a galagonyaméz, amely nemcsak jellegzetesen egyedi aromájú, hanem [...]

Mézbor, az ősi ital hazai újjászületése

Már az elején leszögeznénk, hogy a mézbornak semmi köze a mézzel elkevert borhoz, hiszen ez [...]

Méhfajták Magyarországon: mézelőméhek és vadméhek

Bár a legismertebb méhfaj a nyugati mézelő méh (Apis mellifera), Földünk nagyjából 20.000 különböző méhfajnak [...]

A méz köhögésre és más légúti panaszokra is kiváló gyógyír

A köhögés önmagában nagyon is hasznos folyamat, hiszen eltávolítja az idegen anyagokat a légutakból, így [...]