A méz már az ókor óta az egyik legértékesebb és legjobban megbecsült természetes termék, amelynek nemcsak az étkezésben van fontos szerepe, hanem az egészségmegőrzésben is. Mivel a méz hatása kutatások és fogyasztói tapasztalatok által is igazolható, cikkünkben végignézzük az ezzel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.
A méz egészséges összetevői
A nyers méz főként cukrot, valamint aminosavak, vitaminok, ásványi anyagok és antioxidánsok keverékét tartalmazza. Az antioxidánsok segítenek megvédeni a szervezetet a szabad gyökök okozta sejtkárosodástól, amelyek hozzájárulnak az öregedési folyamathoz, és olyan krónikus betegségek kialakulásában is szerepet játszhatnak, mint a rák és a szív- és érrendszeri betegségek. A kutatások értelmében a nyers mézben található antioxidáns vegyületek, az úgynevezett polifenolok gyulladáscsökkentő hatásúak, amelyek védelmet nyújthatnak számos, oxidatív stresszel összefüggő állapot ellen.
A nyers méz a következő mikrotápanyagokat tartalmazza kisebb mennyiségben:
- kalcium
- magnézium
- mangán
- niacin
- pantoténsav
- foszfor
- kálium
- riboflavin
- cink
Ezen kívül különböző mennyiségben aminosavakat, enzimeket és egyéb jótékony hatású vegyületeket is találhatunk benne, valamint értékes cukrokat, amikre a szervezetnek szüksége van.
A méz jótékony hatásai a szervezetre: melyik méz mire jó?
A mézet hagyományosan használják a köhögés és torokfájás enyhítésére, mivel enyhe nyugtató hatása lehet a torokra és segíthet csökkenteni a köhögést. De miben segíthetnek az egyes fajtamézek?
- A napraforgóméz hatása: fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő, de segíthet a vérnyomás csökkentésében is.
- A repceméz hatása: magas vastartalma miatt akár vérszegénység ellen is hatásos lehet, gyomorsavtúltengés esetén kiváló, ennek a mézfajtának a legalacsonyabb a savtartalma.
- Az akácméz jótékony hatása a hurutoldásban mutatkozik meg, de emésztési zavaroknál is jól működik.
- A vegyes virágméz hatásai közé soroljuk az immunerősítő potenciált és a sebgyógyítást, és mivel több virág nektárja adódik össze benne, tápérték szempontjából is elsőrangú.
- A hársméz hatása: kolintartalma révén felveszi a harcot az érelmeszesedés ellen, sőt álmatlanság ellen is gyógyírt jelenthet, de nagyon erős gyulladáscsökkentő hatása miatt kiválóan teljesít torokfájás esetén is.
- A selyemfűméz hatása: magas tápanyagtartalma miatt erős roboráló, de jól alkalmazható a vérnyomás szabályozására is.
- galagonya méz hatása: a szív izomzatának megfelelő működését segítheti elő, normalizálhatja a szívritmust, javíthatja a vérkeringést, ezáltal csökkentketi a vérnyomást és a megfelelő koleszterinszint fenntartását is segítheti
- Gesztenyeméz hatása: a vérkeringést javító hatású, érgyulladásnál külsőleg is jótékonyan hat, vérszegénység ellen kiváló, jó hatással van a visszér tágulatokra
Miért jó a méz és a méhészeti termékek a sebgyógyításban?
A méz antibakteriális tulajdonságai segíthetnek megelőzni a fertőzéseket és serkentik az immunrendszert a gyógyulás elősegítése érdekében, így helyi alkalmazása hasznos lehet
- égési sérülések és sebek,
- kelések,
- horzsolások, illetve
- vágások esetén.
A méz hatása a bélrendszerre, az erekre és a májra
A mézben található oligoszacharidok prebiotikumként működnek, ami azt jelenti, hogy hozzájárulnak a bélflóra egészségéhez, ugyanis segítik a hasznos baktériumok számának növekedését a vastagbélben. A méz enzimjei pedig a tápanyagok lebontását támogatják, ami könnyebbé teszi az emésztést, és segít elkerülni a puffadást és a gyomorégést.
A méz hatásai között tartják számon, hogy csökkentheti a koleszterinszintet, különösen az a „rossz” koleszterinként ismert LDL-szintet, amely növelheti a szívbetegségek, a szívroham és az agyvérzés kockázatát. Egy tanulmány szerint a méz segíthet csökkenteni a vérnyomást, javíthatja a vérzsírszintet és szabályozhatja a szívverést – mind olyan tényezők, amelyek javíthatják a szívműködést és az erek egészségét.
A méznek tulajdonított gyulladáscsökkentő hatás előnyös lehet a máj egészsége szempontjából. Gyulladásos májbetegségek esetén, például alkoholos májkárosodásnál vagy nem alkoholos zsírmájnál a gyulladás csökkentése segíthet a máj állapotának javításában.
Fontos megjegyezni, hogy a felsorolt gyógyhatásokat a hamisítatlan, termelői mézek biztosítják, hiszen a bolti mézek tápanyag-összetétele sokszor nem igazolható kérdéses eredetük miatt.
Apiterápia és méhészeti termékek a Mézes Gergő Méhészetéből
A méheknek nemcsak a finom ízeket és fentebb felsorolt gyógyhatásokat köszönhetjük, hanem számos más terápiás lehetőséget is. Az apiterápia egy olyan természetes terápia, amely a méhek által előállított termékeket használja gyógyászati vagy egészségügyi célokra. A gyógyhatású méhészeti termékek közé tartozik például a méhpempő, a virágpor és a propolisz is, amelyek mindegyikét megtalálhatja webshopunkban.
Emellett érdemes ellátogatni apiterápiás Mézes Vendégházunkba is, ahol ki lehet próbálni a kaptárlevegős faházat is, vagyis a Zümiházat, amely többek közt enyhíti a légúti betegségek panaszait, de a méhek gyógyító rezgése a léleknek is gyógyírt jelent, így az alvászavarok és a szorongás is orvosolható vele.
További blog bejegyzéseink
Fahéjas méz: Az ízletes gyógyító kincs
A fahéjas méz nem csupán ínycsiklandó finomság, hanem egy olyan remek párosítás, amely számtalan jótékony [...]
dec
Méz kutyáknak: Egészséges vagy sem?
A méz évszázadok óta az egyik legnépszerűbb természetes édesítőszer, és egyben gyógyír az emberek számára. [...]
dec
Méz gyerekeknek: a csecsemőknek tilos, de mikortól szabad?
A méz amellett, hogy finom édesség, egészséges is, a benne található antioxidánsoknak és az antibakteriális [...]
nov
A méz rekedtség ellen is kiváló házi gyógymód lehet
A rekedtség általában megfázásos betegségek tüneteként jelentkezik, de számos más probléma is okozhatja. Ilyen esetekben [...]
nov
Hajdinaméz, a megosztó, de egészséges különlegesség
A hajdinaméz bár igazi kuriózum, nem mindenki szereti erőteljes íze miatt, ám aki megkedveli, jó [...]
okt
Mézcímke: mit kell tartalmaznia a leírásnak?
Miről árulkodik a méz címkéje, és miért érdemes elolvasni vásárlás előtt, ha hamisítatlan termelői mézet [...]
okt
Galagonyaméz: különleges íz és páratlan hatások
A fajtamézek között különleges helyet foglal el a galagonyaméz, amely nemcsak jellegzetesen egyedi aromájú, hanem [...]
szept
Mézbor, az ősi ital hazai újjászületése
Már az elején leszögeznénk, hogy a mézbornak semmi köze a mézzel elkevert borhoz, hiszen ez [...]
szept