height="1" width="1" style="display:none" src="https://www.facebook.com/tr?id=923478352410825&ev=PageView&noscript=1"

A méz köhögésre és más légúti panaszokra is kiváló gyógyír

A méz köhögésre gyerekeknek és felnőtteknek is adható.

A köhögés önmagában nagyon is hasznos folyamat, hiszen eltávolítja az idegen anyagokat a légutakból, így lehetővé teszi, hogy újra szabadon lélegezhessünk. Ez különösen fontos megfázás esetén, amikor sűrű nyálka gyűlik fel a hörgőkben, amit ki kell üríteni. Ám a megállás nélküli köhögés végtelenül megterhelő lehet, ezért fontos, hogy csillapítsuk a kellemetlen tüneteket. Ha a gyógyszerek helyett (vagy mellett) természetes módon is szeretné enyhíteni a panaszait, érdemes a mézet köhögésre is kipróbálni, hogy könnyebben legyűrje a betegséget.

Miért hatásos a méz köhögésre?

  • A méz bevonja a torok nyálkahártyáját, így csökkenti az irritációt és a köhögési ingert. Emellett az édes íz stimulálja a nyáltermelést, ami szintén enyhíti a kiszáradt nyálkahártya okozta kellemetlenségeket.
  • A méz természetes antibakteriális hatóanyagokat tartalmaz, amelyek segíthetnek a légutakban megtelepedő baktériumok elleni küzdelemben.
  • A méz ráadásul a benne található antioxidánsoknak köszönhetően csökkentheti a torok gyulladását, ami gyakran kéz a kézben jár a köhögéssel.

A méz nemcsak az embereknél, hanem a házi kedvenceknél is beválhat. Kennel köhögés esetén természetes nyugtatóként csökkentheti például a kutya torokirritációját és enyhítheti a köhögést is. 

Tipp: Torokfájásra is szeretne hasznos mézes tippeket? Olvassa el a Méz torokfájásra: gyógyír a légúti megbetegedésekre című cikkünket, ha pedig arra kíváncsi, hogy mi mindenben segíthet még a méz, böngéssze át a A méz hatása blogposztunkat további tanácsokért és tudnivalókért!

Melyik méz jó a köhögésre?

  • Az akácméz enyhe ízű és rendkívül sokoldalú. Jól beválik a köhögés és a torokfájás enyhítésére, mivel finoman bevonja a nyálkahártyát, csökkentve az irritációt.
  • A hársméz kiváló választás megfázásos tünetekre, mivel nyugtató hatással bír a légutakra, és enyhítheti a köhögési ingert is.
  • A vegyes virágméz is hasznos lehet, mivel többféle növény jótékony hatását egyesíti, ami hozzájárulhat a köhögés enyhítéséhez.

Hogyan alkalmazzuk a mézet köhögés esetén?

  • Naponta többször, egy-egy teáskanálnyi méz elfogyasztása már önmagában is segíthet.
  • Teába keverve is hatásos, de ügyelni kell arra, hogy a tea ne legyen túl forró, mert a méz hő hatására elveszítheti jótékony hatásait.
  • A méz és citrom keveréke különösen hatásos lehet, mivel a citrom C-vitamint tartalmaz, ami erősítheti az immunrendszert.

A köhögés csillapítása egyéb természetes módszerekkel

Az allergia, a felső légúti fertőzések és a reflux csak néhány lehetséges oka a köhögésnek, amelyet érdemes természetes gyógymódokkal kúrálni. A mézen kívül, illetve vele együtt még számos hatékony és kíméletes módszer közül válogathatunk.

  • Az első és legfontosabb feladat betegség esetén a pihenés és a hidratálás, hiszen az ágynyugalom és a bőséges folyadékbevitel támogatja a szervezet védekezőképességét. Fogyasszunk vizet, teát vagy húslevest, és biztosítsunk magunknak elegendő pihenő időt a gyógyulás érdekében.
  • A száraz levegő irritálhatja a légutakat és súlyosbíthatja a köhögést. A párásító készülékek vagy a nedves törölközők elhelyezése a szobában segíthet a levegő nedvességtartalmának növelésében.
  • A sós vizes gargalizálás megtisztíthatja a torkot, csökkentheti a gyulladást, és enyhíti a köhögési ingert. Az öblögetéshez egy teáskanál sót oldjunk fel egy pohár langyos vízben, és naponta többször gargalizáljunk vele.
  • A gyömbér gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatású, ami segíthet a légutak gyulladásának csökkentésében és a köhögés enyhítésében. Frissen reszelt gyömbért forraljunk fel vízben, majd hagyjuk kicsit hűlni, azután adjunk hozzá mézet és citromlevet, és fogyasszuk naponta többször. Érdemes kipróbálni olyan különlegességeket is, mint a gyömbéres méz, ami nálunk mézben áztatott darált gyömbérrel készül, illetve a mézes gyömbért is, amely ledarált gyömbért tartalmaz, ezért nemcsak az íze, hanem a hatása is igen intenzív.
  • A fokhagyma erős antibakteriális és antivirális hatású, így hatékony lehet a köhögés és a megfázás kezelésében. Nyersen fogyasztva vagy fokhagymás mézként is hatásos lehet, de ételekhez adva is beépíthető az étrendünkbe.
  • A kurkuma erős gyulladáscsökkentő hatással bír, és segíthet a köhögés csillapításában is. A kurkumás méz nemcsak remek finomság, hanem jót tesz a meghűléses betegségek idején is. 
  • A méz és a fahéj keveréke is jótékony hatású lehet megfázáskor, mivel a fahéj gyulladáscsökkentő és antibakteriális tulajdonságokkal bír.
  • A propoliszos méz nemcsak a torokfájást enyhítheti, hanem a köhögésre is kedvezően hathat általános immunerősítőként.
  • A bodzás méz remek köhögéscsillapító, mivel egyesíti a bodza immunerősítő hatásait a méz nyugtató és antibakteriális tulajdonságaival. Ez a kombináció enyhítheti a torok irritációját és csökkentheti a köhögési ingert.

Hagyma méz köhögésre: a hársméz nagyszerű segítség lehet meghűlésnél.

Mézkülönlegességek és fajtamézek Mézes Gergő Méhészetéből

Hamisítatlan termelői mézet szeretne vásárolni, de kipróbálna egyéb mézes finomságokat is? Nézzen szét webshopunkban, ahol számos népszerű és egészséges fajtamézet és mézkülönlegességet talál különböző kiszerelésekben, hogy minél több ínyencséget megkóstolhasson. 

A méheknek a finomságokon kívül számos más terápiás lehetőséget is köszönhetünk: a gyógyhatású méhészeti termékek közé tartozik a propoliszon kívül például a méhpempő, a virágpor is, melyek mindegyikét beszerezheti nálunk. 

Szeretettel várjuk apiterápiás Mézes Vendégházunkba is, ahol jó szívvel ajánljuk a kaptárlevegős faházat, amely többek közt enyhíti a légúti betegségek panaszait, sőt a méhek gyógyító rezgése alvászavarok és szorongás esetén is gyógyírt jelenthet.

További blog bejegyzéseink

Galagonyaméz: különleges íz és páratlan hatások

A fajtamézek között különleges helyet foglal el a galagonyaméz, amely nemcsak jellegzetesen egyedi aromájú, hanem [...]

Mézbor, az ősi ital hazai újjászületése

Már az elején leszögeznénk, hogy a mézbornak semmi köze a mézzel elkevert borhoz, hiszen ez [...]

Méhfajták Magyarországon: mézelőméhek és vadméhek

Bár a legismertebb méhfaj a nyugati mézelő méh (Apis mellifera), Földünk nagyjából 20.000 különböző méhfajnak [...]

A méz köhögésre és más légúti panaszokra is kiváló gyógyír

A köhögés önmagában nagyon is hasznos folyamat, hiszen eltávolítja az idegen anyagokat a légutakból, így [...]

A méhméreg terápiás lehetőségei

Milyen összetevőkből áll a méhméreg, és milyen hatásokat tulajdonítanak neki? Milyen következményekkel járhat a méhcsípés, [...]

A méhek élete: vadméhek Magyarországon

A vadon élő méhek élete épp olyan izgalmas, mint a háziméheké. Mit kell tudni a [...]

A háziméh életmódja, fajtái és testfelépítése

A háziméhek kulcsszerepet játszanak a beporzásban, de számos finomságot és méhészeti terméket is köszönhetünk szorgos [...]

Méhkaptár, a méhcsaládok nyüzsgő lakóhelye

Bár a természetben a méhek többnyire fák odvában vagy sziklaüregekben telepednek meg, a modern méhészetekben [...]