A propolisz elsődleges funkciója, hogy a védje a méhek kaptárát a baktériumoktól, kórokozóktól. De az emberi szervezet számára is hasonlóan hasznos lehet, hiszen fogyasztásával erősíthető az immunrendszer, betegségek előzhetők meg. A propolisz és a propoliszos méz hatásai tehát többnyire pozitívak, de nem árt tisztában lenni a kockázatokkal sem, például allergia esetén.
Mi az a propolisz?
A propoliszt a méhek gyűjtik össze a kaptár védelme érdekében, hogy megvédjék azt a betolakodó baktériumoktól és kórokozóktól. Ez egy ragacsos, sárgásbarna anyag, ami kellemes illattal rendelkezik, és a méhek fiatal ágakról, fák rügyeiről és levélnyeleiről gyűjtik össze. Ezt követően átalakítják, majd a kaptárok tömítésére és fertőtlenítésére használják. A fő forrása a fekete nyár rügypikkelyein kiválasztódó enyves bevonat, de más növények, például az éger, tölgy, napraforgó és fenyő is adhatnak propoliszt.
A propolisz hatása
A méhek által begyűjtött gyantát emésztőfolyadékukkal keverik össze, így alakul ki a méhszurok, ami olyan enzimeket tartalmaz, amelyek képesek a gyógyhatású anyagokat kioldani a növényi gyantából.
Kutatási eredmények alapján a propolisz számos mikroorganizmusnál hatékonyabb, kevesebb alkalommal okoz mellékhatást. Aktiválja a csecsemőmirigyet, ami az emberi hormon- és immunrendszer központi szerve. Növeli továbbá a sejtek anyagcseréjét és a sejtosztódás sebességét, ami magyarázatot adhat gyulladáscsökkentő hatására. Számos anyagcserezavarra is megoldást nyújthat.
A propolisznak tehát hámgyógyító, fájdalomcsillapító és baktériumölő hatásai is lehetnek. Ezáltal sebekre, bőrre és fertőzésekre is gyógyírt jelenthet. Bizonyos esetekben azonban káros hatásai is lehetnek, például azokra, akik a mézre allergiásak.
Egészségügyi előnyök
A propolisz természetes és tiszta formában fogyasztva kedvező hatással lehet a vírusos gyomorbetegségekre, a gyomor- és nyombélfekélyre, valamint a bélgombákra, mivel könnyen felszívódik és hatékonyan bejut a sérült szövetekbe. A méhszurok gombaölő hatásának köszönhetően a Candida-fertőzést is orvosolhatja. A reumatikus fájdalmak kezelésére szintén alkalmazható, valamint a fogíny- és szájnyálkahártya betegségek ellen is védelmet nyújthat. A méhszurok kiváló vérzéscsillapító hatása miatt ajánlják a nőgyógyászok a menstruációs görcsök és hüvelyi fertőzések kezelésére. Bőrre gyakorolt hatása is jelentős, hiszen sikeresen alkalmazzák égési sérülések, napégések, gennyes pattanások, mitesszerek és szőrtüszőgyulladások ellen.
Kockázatok
A propolisz fogyasztása nem mindenki számára ajánlott. Azoknál, akik allergiásak a méhészeti termékekre, vagy véralvadásgátló gyógyszert szednek, kockázatos is lehet a propolisz fogyasztása. Túladagolása pedig hasmenést, hányást és allergiás reakciókat is okozhat.
Érdemes orvossal egyeztetni a propolisz fogyasztásáról, főként akkor, ha valaki krónikus betegségben szenved, terhes vagy szoptat. A megfelelő adagolás és a biztonságos felhasználás érdekében tartsuk az előírt adagolási mennyiséget.
Propoliszos méz
Bizonyára mindenki hallott már a méz számtalan pozitív egészségügyi előnyéről. Vagy éppen tapasztalta azt. Főként akkor, ha propoliszt is tartalmaz. Közérzetjavító hatással bírhat és erősítheti az immunrendszert. Fokozhatja a fizikai és szellemi terhelhetőséget, hatékony lehet a felső légúti betegségekre, torokgyulladásos panaszokra, illetve enyhítheti a prosztata- és húgyúti fertőzéseket is. Fogyasztása pedig akár a vérnyomást is csökkentheti.
Ajánljuk torokfájásra – ezt akár egy nap alatt elmulaszthatja –, gyulladásokra. Napi 2-3 kiskanállal fogyasztva.
Mielőtt kipróbálna valamilyen propolisz készítményt, bizonyosodjon meg róla, hogy nem allergiás rá!
Propolisz csepp
A propolisz csepp alapvetően olyan alkoholos kivonat, amely a méhek által előállított propoliszból készül. A tiszta propolisz kivonásához patikai alkoholt használnak, amely hatékonyan oldja ki a viaszos-propoliszos ragacsos anyagot, és lehetővé teszi az egyszerűbb és hatékonyabb adagolást.
A propolisz különleges vírus és baktériumölő hatású, természetes anyag, melyet a méhek gyűjtenek, majd a méhész oldatot készít belőle. Mi pedig új eljárással, alkohol nélkül is el tudjuk készíteni, így bárki szedheti, akit eddig esetleg zavart az alkoholos íz. Ebben a formában pedig akár a gyerekeknek is nyugodtan adagolható.
A cseppek alkalmazása javasolt lehet légúti problémák, például orrdugulás és torokgyulladás kezelésére, valamint általában véve az immunrendszer erősítésére.
A propolisz csepp és finom méz keveréke egy kis üvegcsében bárhol és bármikor használható. A propoliszos száj és torokfertőtlenítő spray pedig kimondottan ajánlott gyermekeknek, hiszen nagyon finom az íze és könnyedén alkalmazható.
Propolisz tinktúra
A propolisz tinktúrák sűrűsége nehezen meghatározható. Általánosságban elmondható, hogy minél sötétebb a tinktúra, annál magasabb a hatóanyag-tartalma. A pontos adagolás viszont nem mindig lehetséges, és csak általánosan bevált mennyiségek fogyasztása a javasolt.
Testsúlytól is függ, hogy mennyit és hogyan érdemes adagolni. Immunrendszer erősítésre az átlagos testsúlyú felnőtteknek napi 1-2 alkalommal általában 20 csepp propolisz cseppet ajánlanak, amit éhgyomorra érdemes fogyasztani, étkezés előtt legalább negyed órával. Fontos megjegyezni, hogy 1 ml 25 cseppnek felel meg. Súlyosabb betegségeknél az adag napi 3 alkalommal akár 50 cseppig is emelkedhet.
Tiszta propolisz és propoliszos méz beszerzése
Érdemes olyan helyről vásárolni, ahol eredeti formájában, tiszta és valódi propoliszt, vagy propoliszos mézet árulnak. Ezek általában azok a megbízható méhészetek, amelyek a saját méhcsaládjukból származó propoliszt és mézet dolgozzák fel, és ellenőrzött körülmények között állítják elő a termékeiket.
Kínálatunkban tiszta propolisz, alkoholmentes propolisz és propoliszos méz is elérhető. Tegyen szert egy egészségesebb életre még ma! Ha még jobban érdekli a méhészet világa, látogasson el hozzánk, ugyanis miénk az ország első, egyedi mézmúzeuma is, illetve nálunk akár remek hangulatú vizsolyi szállásunkon is megszállhat. Kérdés esetén vegye fel velünk a kapcsolatot, és szívesen segítünk!
További blog bejegyzéseink
Fahéjas méz: Az ízletes gyógyító kincs
A fahéjas méz nem csupán ínycsiklandó finomság, hanem egy olyan remek párosítás, amely számtalan jótékony [...]
dec
Méz kutyáknak: Egészséges vagy sem?
A méz évszázadok óta az egyik legnépszerűbb természetes édesítőszer, és egyben gyógyír az emberek számára. [...]
dec
Méz gyerekeknek: a csecsemőknek tilos, de mikortól szabad?
A méz amellett, hogy finom édesség, egészséges is, a benne található antioxidánsoknak és az antibakteriális [...]
nov
A méz rekedtség ellen is kiváló házi gyógymód lehet
A rekedtség általában megfázásos betegségek tüneteként jelentkezik, de számos más probléma is okozhatja. Ilyen esetekben [...]
nov
Hajdinaméz, a megosztó, de egészséges különlegesség
A hajdinaméz bár igazi kuriózum, nem mindenki szereti erőteljes íze miatt, ám aki megkedveli, jó [...]
okt
Mézcímke: mit kell tartalmaznia a leírásnak?
Miről árulkodik a méz címkéje, és miért érdemes elolvasni vásárlás előtt, ha hamisítatlan termelői mézet [...]
okt
Galagonyaméz: különleges íz és páratlan hatások
A fajtamézek között különleges helyet foglal el a galagonyaméz, amely nemcsak jellegzetesen egyedi aromájú, hanem [...]
szept
Mézbor, az ősi ital hazai újjászületése
Már az elején leszögeznénk, hogy a mézbornak semmi köze a mézzel elkevert borhoz, hiszen ez [...]
szept