height="1" width="1" style="display:none" src="https://www.facebook.com/tr?id=923478352410825&ev=PageView&noscript=1"

A méhpempő szedésének, fogyasztásának hatásai és előnyei

Méhpempő

Mindenki tudja, hogy a méz valóságos csodaszer, amit bátran nevezhetünk gyógyszernek. Méghozzá úgy, hogy közben nagyon finom is. Magában is fogyaszthatjuk, de teához, kávéhoz is tökéletes választás. Mindezt pedig a méheknek köszönhetjük. Ha szeretnénk egészségesebben élni, van azonban egy másik, kevesebbet emlegetett gyógyír is tőlük. Igaz, kissé más az íze a megszokottól. Ez pedig nem más, mint a méhpempő. Ha szeretnéd megtudni, mi is ez, milyen hatásai vannak, és hol találhatsz rá, jó helyen jársz.

Mi a méhpempő?

A méhpempő olyan anyag, amelyet a méhek garatmirigyében termelnek. Egy fehér, tejszerű, sárgás színű, savanykás és szúrós illatú folyadékról van szó. Ha nem megfelelően tárolják, akkor sárgára válhat és gyorsan elveszíti bioaktív hatását. Legfontosabb funkciója a méhanyák táplálása, de minden méhlárva az élete első három napjában ezt a táplálékot kapja. Akár az emberi szervezet számára is előnyös lehet a fogyasztása.

A méhpempő tehát egy kivételesnek nevezhető étrend-kiegészítő, ami rendkívüli tulajdonságokkal bír.

Mi a méhpempő

A méhpempő összetétele

A méhpempő összetétele tartalmaz fehérjéket, szénhidrátokat, B5 és B6-vitamint, nyomokban C-vitamint és nyomelemeket. Az összetevők közül az alábbiak a legfontosabbak:

  • Egyszerű cukor, amely a cukor össztartalmának 11%-át teszi ki.
  • Víz, amely a méhpempő tömegének 60-70%-át alkotja.
  • Nyers fehérje és aminosavak, amelyek a méhpempő össztartalmának 9-18%-át teszik ki.
  • Zsír, ami a méhpempő tömegének 4-8%-át alkotja.
  • Tiamin, riboflavin, piridoxin, niacin, pantoténsav, biotin, folsav, szterin, biopterin és neopterin, ásványi anyagok és nyomelemek.
  • 4-hidroxibenzoesavmetilészter, amely egy természetes tartósítószer.
  • Enzimek és antibiotikumok.

A méhpempő nem tartalmaz A-, D-, E- vagy K-vitamint.

Méhpempő fogyasztása, szedése

Mivel a méhpempő gazdag fehérjékben, vitaminokban és ásványi anyagokban, a hagyományos gyógyászatban évszázadok óta használják különböző egészségügyi problémák kezelésére. Megfelelő adagolással egy 30 napos mézes méhpempő kúra kifejezetten jót tehet.

Az ajánlott napi adag körülbelül 1 g, amit étkezés előtt érdemes elfogyasztani, mivel ez az a mennyiség is pozitív hatással lehet az immunrendszerre és az általános egészségre. A méhpempő, mint étrend-kiegészítő terhes nőknek, sportolóknak, nehéz fizikai munkát végzőknek – és szinte mindenkinek ajánlott lehet.

A méhpempő ízvilága

A méhpempőt elsősorban a gyógyító hatásai miatt fogyasztják, de az ízvilága sem elhanyagolható. Igaz, a mézzel ellentétben a friss méhpempőnek enyhe, kissé fanyar íze van, ami az enyhén savanykás vajhoz vagy tejfölhöz hasonlít. Az íze azonban változó lehet attól függően, hogy a méhek milyen virágok nektárját használták fel a méhpempő előállításához.

A méhpempő hatásai

A méhpempő nem gyógyszer, de igen hatásos táplálkozás-kiegészítő. Nagy vitamintartalmánál fogva az emberi testet alkotó sejteket táplálja, az anyagcserét javítja, ezért „ott segít, ahol baj van”, hiszen a betegségeket egy-egy sejtcsoport hibás működése okozza. Hatásai többnyire pozitívak, de előfordulhatnak kivételes esetek, amikor nem árt az óvatosság.

A méhpempő pozitív hatásai

A méhpempő jelentős forrása a 10-HDA (10-hidroxi-2-decenoic sav), amely antibakteriális, gombaölő és vírusellenes hatóanyag. Belülről

  • támogatja az immunrendszer erősödését a betegségek és kórokozók elleni küzdelemben, valamint
  • elősegíti a káros szabadgyökök semlegesítését.
  • javíthatja a bőr egészségét,
  • segíthet megelőzni a pattanások és bőrkiütések kialakulását is.
  • stressz csökkentése alkalmas,
  • az agyi funkciók javulása és az idegrendszerre tett pozitív hatások is előfordulhatnak,
  • a vérkeringés, valamint a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében is szerepet játszhat.
  • vagy éppen a csontok és az izmok egészségének fenntartásában segít.

A méhpempő hatásai tehát többségében inkább pozitívak. Léteznek azonban olyan esetek, amikor a túlzott fogyasztása már nem biztos, hogy olyan jót tesz. Érdemes ezért a lehetséges kockázatokkal is tisztában lenni.

Méhpempő terhesség alatt és gyermekáldás

A méhpempő terhesség alatt is pozitív egészségügyi hatásokkal bírhat. Használata elősegítheti a termékenységet és a reproduktív egészséget, így hasznos segítség lehet a gyermekáldás előkészítésében. Méhészetünk már nagyon sok embernek segített a gyermekáldásban, több mint 600 baba születését támogatta a méhpempő. Fontos azonban, hogy mindig javasolt orvos véleményét is kikérni a méhpempő alkalmazása előtt.

A méhpempő negatív hatásai

Mivel a méhpempő magas fehérje- és aminosavtartalommal rendelkezik, allergiás tüneteket okozhat, mint például bőrkiütést, arcduzzanatot, vérnyomásesést, asztmás rohamot, hányást, hasmenést és néha anafilaxiás sokkot is. Az allergiás reakció kockázata nem ismert a lakosságban, azonban azoknál a személyeknél, akiknek más allergiájuk van, nagyobb a valószínűsége, hogy allergiásak lesznek a méhpempőre is.

Most akkor jó vagy rossz a méhpempő?

Érdemes tisztában lenni vele, hogy jelenleg nincs egyértelmű tudományos konszenzus róla, hogy a méhpempő jó vagy rossz.

Összefoglalva, mi azt mondanánk, a méhpempő inkább jó, egy olyan tápanyagdús élelmiszer, amit a méhek termelnek és számos egészségügyi előnnyel jár. A fehérjék, vitaminok és ásványi anyagok gazdag összetétele segíthet az immunrendszer erősítésében, az agy működésének javításában és a vércukorszint szabályozásában.

Azoknak viszont, akik allergiásak a méhészeti termékekre, mint például a méz vagy a méhpempő, érdemes először inkább kis mennyiségű méhpempőt fogyasztani, és figyelni az esetleges allergiás tünetekre, vagy mint más táplálékkiegészítők esetén, kezelőorvossal egyeztetni rendszeres fogyasztása előtt.

Tiszta, valódi méhpempő vásárlása

A tiszta méhpempő az igazi. Például üvegben, vagy fecskendezve, nem kapszulás formában. Amennyiben Ön is méhpempőt, vagy egyéb termelői mézeket vásárolna, ne habozzon, és nézzen körül széles kínálatunkban!

Méhpempő vásárlása

Ha még jobban érdekli a méhészet világa, látogasson el hozzánk, ugyanis miénk az ország első, egyedi mézmúzeuma is, illetve akár a vizsolyi vendégházban is megszállhat. Kérdés esetén pedig vegye fel velünk a kapcsolatot!

További blog bejegyzéseink

Hajdinaméz, a megosztó, de egészséges különlegesség

A hajdinaméz bár igazi kuriózum, nem mindenki szereti erőteljes íze miatt, ám aki megkedveli, jó [...]

Mézcímke: mit kell tartalmaznia a leírásnak?

Miről árulkodik a méz címkéje, és miért érdemes elolvasni vásárlás előtt, ha hamisítatlan termelői mézet [...]

Galagonyaméz: különleges íz és páratlan hatások

A fajtamézek között különleges helyet foglal el a galagonyaméz, amely nemcsak jellegzetesen egyedi aromájú, hanem [...]

Mézbor, az ősi ital hazai újjászületése

Már az elején leszögeznénk, hogy a mézbornak semmi köze a mézzel elkevert borhoz, hiszen ez [...]

Méhfajták Magyarországon: mézelőméhek és vadméhek

Bár a legismertebb méhfaj a nyugati mézelő méh (Apis mellifera), Földünk nagyjából 20.000 különböző méhfajnak [...]

A méz köhögésre és más légúti panaszokra is kiváló gyógyír

A köhögés önmagában nagyon is hasznos folyamat, hiszen eltávolítja az idegen anyagokat a légutakból, így [...]

A méhméreg terápiás lehetőségei

Milyen összetevőkből áll a méhméreg, és milyen hatásokat tulajdonítanak neki? Milyen következményekkel járhat a méhcsípés, [...]

A méhek élete: vadméhek Magyarországon

A vadon élő méhek élete épp olyan izgalmas, mint a háziméheké. Mit kell tudni a [...]