A közeli Fonyban született Molnár Gergely, akit Mézes Gergőként ismer a falu és a szűkebb térség. Az immár középkorú férfi már 12 évesen elkötelezte magát a méhészkedés mellett.
Az elköteleződés olyannyira komolynak bizonyult, hogy bár a reménybeli ifjú méhész a gödöllői egyetemen mezőgazdasági gépésznek tanult, a diplomamunkáját végül a méhészetből írta.
Az ifjú vizsolyi méhész komolyan gondolta!
Szenvedéllyel vetette bele magát e különleges gazdálkodási forma kiismerésébe, és – még mondja valaki, hogy nincs sorsszerűség – szalmai gyakorlatát történetesen abban az isaszegi méhészetben végezhette, melyet korábban annyiszor figyelt szinte sóvárogva a vonat ablakából. 2003-ban, 21 esztendősen az ország legfiatalabb méhészeként kapta kézbe mesterlevelét, és 2004-ben mínusz 17 ezer forinttal és három hordó mézzel, valamint határtalan hittel és bizalommal vágott bele élete nagy álmának megvalósításába.

– A szüleim az 1990-es évek elején sertést, marhát, baromfit tartottak, ám akkoriban ebből egyre kevésbé lehetett megélni. A jószág inkább vitte a pénzt. Egy alkalommal édesapám hirtelen ötlettől vezérelve befogott egy méhrajt. Emlékszem, jól összecsíptek minket a méhek, sírva jöttem haza, de ez nem vette el a kedvem a dologtól, és szívesen segítettem a szüleimnek az apránként kialakított hobbiméhészetükben, aminek a bevételét eleinte beforgattuk a veszteséges állattartásba. Később gondoltunk egyet, és teljesen átálltunk a méhészkedésre – mondja Mézes Gergő.
– Először Vizsolyban, később a környékbeli falvakban, Abaújszántón, Füzéren és máshol árusítottam a mézet. Minden megkeresett forintot visszaforgattam a méhészkedésbe, és szerencsém is volt, sokan segítettek. Volt, aki tanácsokkal, más – addig autóm nem lévén – fuvarozással. Egy vásárlóm segítségével például be tudtam jutni az egyik, azóta megszűnt törökbálinti nagyáruházba, és ezzel sikerült korábban sosem látott pénzt, 2 millió forintot megkeresnem. Ebből aztán vettem egy autót. Így építkeztem lépésről lépésre – idézi föl az elmúlt tízegynéhány év szorgalmas, tudatos munkáját a fiatal méhész.
Ma már 400 méhcsalád van Mézes Gergő méhészetében, ezek egyenként 60-80 ezer egyedet számlálnak, vagyis 24-32 millió rovar szorgoskodik a kaptárakban. A vizsolyi méhész megbecsüli apró, de nélkülözhetetlen munkatársait, nem zsigereli ki őket. 250 méhcsalád termel aktívan mézet, az évjárati sajátosságoktól függően esztendőnként átlagosan 10-15 tonnát. Emellett méhanyanevelő telepet is fenntartanak.
Mézes Gergő szenvedéllyel szereti hivatását, melynek legalább 16 ezer éves történetében is otthon van (a régészek ilyen korúnak tartják a spanyolországi Arona-barlangban föllelt, egy üregből mézet szedő asszonyt ábrázoló barlangrajzot). A hagyományt pedig másokkal is megosztaná, ennek jegyében született 2006-ban a Mézmúzeum gondolata.
További bejegyzések
- Erdei méz: különleges ízvilág és jótékony hatások egybenA méhek összegyűjtik a nektárt a virágokból, hogy mézet készítsenek, igaz? Nem egészen. Az erdei mézhez ugyanis a méhek nemcsak az erdei virágok nektárját, hanem a mézharmatot is felhasználják. Hogy mi is az a mézharmat, és hogyan készül az erdei méz, azt megtudhatja ebből a blogposztból, amelyben arra is kitérünk, hogy miért is érdemes kipróbálni ezt a csodálatos … Bővebben
- Fenyőméz és mézharmat: az erdők különleges kincseiMiért olyan egészséges a fenyőméz, és mi köze van a mézharmathoz? Miért érdemes kipróbálni ezt a különleges csemegét, ha szeretjük a fűszeres, markáns ízeket, amelyek az erdő legjavát nyújtják? Cikkünkben sorra vesszük a fenyőméz egészségügyi előnyeit, de kitérünk arra is, hogyan készül ez a ritka finomság, és miként érdemes fogyasztani. A fenyőméz készítése és a mézharmat Meglepő tény, … Bővebben
- Mézes arcpakolás a friss és ragyogó arcbőrértA méz egyre inkább előtérbe kerül a természetes szépségápolás kötelező kellékei között. Ez a 100 százalékban természetes anyag puhítja és ragyogóvá teszi a bőrt, és még számos gyógyító tulajdonsággal bír. Miért érdemes kipróbálni a mézes arcpakolást, és hogyan fogjon hozzá az elkészítéséhez? Cikkünkben végignézzük a méz bőrre gyakorolt jótékony hatásait, és adunk néhány tippet is, hogy kikeverhesse magának … Bővebben
- Magyarország legszebb állattenyésztő birtoka 2023-ban: Mézes Gergő MéhészeteMagyarország gazdag vidéki kincseinek egyik legfényesebb gyöngyszeme idén Mézes Gergő Méhészete lett, amely megnyerte a “Magyarország Legszebb Állattenyésztő Birtoka” díjat. Ez a kiváló kitüntetés méltó elismerése annak az elkötelezettségnek és szorgalomnak, amellyel Mézes Gergő és csapata gondozza a méhcsaládokat és terjeszti a méz szeretetét. Mézes Gergő Méhészetének története a család hagyományain és a természet iránti szenvedélyen alapul. A … Bővebben