Barion Pixel

A méhkenyér és a méhészeti termékek különleges hatásai

Mire használható a méhkenyér?

A méhkenyérnek, más néven pergának kevés köze van a hagyományos kenyérhez, de akkor mire vonatkozik ez a kifejezés, hogyan készítik a méhek, és milyen előnyökkel járhat a fogyasztása? Blogposztunkban bemutatjuk ezt az izgalmas méhészeti terméket, miközben igyekszünk ismét kicsit közelebb vinni az olvasót a méhek csodálatos világához.

Hogyan készül a méhkenyér?

A méhkenyér vagy perga alapvetően nem más, mint az a virágpor, amelyet a méhek a begyűjtés után nem azonnal fogyasztanak el, hanem elraktároznak a későbbiekre. Mivel a friss virágpor csak néhány napig tartható el, ezért tartósítaniuk kell, ami gyakorlatilag egy fermentálási folyamat révén történik meg nyál, enzimek, mirigyváladékok, valamint méz segítségével a lép sejtjeiben. A sejtekben tárolt keveréket egy propoliszréteggel veszik körül, amely megvédi a baktériumok és gombák támadásától. Az erjedési folyamat nagyjából 3 hónap alatt megy végbe.

Tipp #1: A propolisz 150 különböző növényi anyag keverékéből áll, viaszokat, gyantákat, illóolajokat, különböző cukrokat, növényi színezékeket, például antociánokat és flavonoidokat, valamint alkoholokat és terpéneket is tartalmaz. Ha szeretne többet tudni a potenciális előnyeiről, olvassa el A propolisz fogyasztásának egészségügyi hatásai című cikkünket hasznos információkért.

Miből áll a méhkenyér?

A méhkenyér elnevezés egyrészt a a kovászos kenyérre emlékeztető erjesztett íznek köszönhető, másrészt a név arra is utal, hogy a perga a méhek legfontosabb táplálékforrása, amelyből méhpempőt állítanak elő a királynő és a lárvák táplálására. 

  • A méhkenyér több száz összetevőből, például fehérjékből és cukrokból, enzimekből, vitaminokból és ásványi anyagokból áll, így a téli élelemraktár részeként a mézzel együtt minden szükséges tápanyagot biztosít a méhek számára a túléléshez. 
  • Tartalmazza az összes esszenciális aminosavat, emellett gazdag vitaminokban, a K-vitamin tartalma pedig kiemelkedő.
  • Rengeteg enzimet és flavonoidot is találhatunk benne, így a pergát nem túlzás szuperélelmiszernek nevezni.

A méhészeti termékek a méhek szorgalmas munkájának köszönhetők.

A méhkenyér hatásai és felhasználhatósága

A méhkenyeret számos kultúrában évszázadok óta használják táplálékkiegészítőként többek között a következő potenciális gyógyhatások miatt:

  • Antibakteriális, gombaellenes és vírusellenes tulajdonsággal bír, így segíthet a fertőzések leküzdésében és az immunrendszer erősítésében.
  • Enzimekben és probiotikumokban gazdag, így támogathatja az emésztést és az egészséges bélflóra kialakulását.
  • Vérszegénység, szívelégtelenség, infarktus, szélütés, gyomorfekély, gyomorhurut kiegészítő kezelésére is alkalmas lehet.

A méhkenyér fogyasztása

A méhkenyér többféleképpen felhasználható: sokan szeretik joghurtba keverni, amelyben a ropogós, aromás darabok érdekes kontrasztot alkotnak a joghurt kesernyésségével. A perga fogyasztható müzliben vagy desszertekben is. A méhkenyeret általában kúraszerűen érdemes fogyasztani, legalább 1-2 hónapig. A legjobb időszak a kúra elkezdésére az ősz és a tél, amikor az immunrendszer erősítése különösen fontos.

Méhészeti termékekre vagy virágporra érzékenynél allergiás reakciókat válthat ki. Ha bármilyen egészségügyi problémája van, vagy gyógyszert szed, kérjük, konzultáljon orvosával a méhkenyér fogyasztása előtt.

Tipp #2: Ha szeretné élvezni a virágpor és a méhkenyér értékes összetevőit, a virágport mézbe is keverheti, majd ezt az elegyet tárolja sötét helyen az erjedés érdekében. Az így nyert keverék hatóanyagait tekintve hasonlítani fog a méhkenyéréhez.

Méhkenyér készítése gyakorlatilag egy fermentációs folyamat.

Méhészeti termékek Mézes Gergő Méhészetéből

Kipróbálná a méhkenyeret, vagy a különféle fajtamézeken és mézkülönlegességeken túl szeretne belekóstolni a méhek által termelt egyéb csodálatos gyógyhatású méhészeti termékbe is? Jó szívvel ajánljuk mézes méhpempő kúránkat, illetve tiszta méhmempőnket az anyagcsere javítására és általános roborálásra. Emellett érdemes ellátogatni apiterápiás Mézes Vendégházunkba is, ahol ki lehet próbálni például a különleges kaptárlevegős faházat. A Zümiház többek közt enyhíti a légúti betegségek panaszait, de a méhek gyógyító rezgése az alvászavarokra és a szorongásra is jó hatással bír.

További blog bejegyzéseink

Matcha latte recept + ízesítési tippek

Matcha latte recept: ízesítési tippek és jótékony hatások Az elmúlt években egyre gyakrabban találkozhatunk matcha [...]

Méh vagy darázs? Így különböztetheti meg őket egymástól

Sokan azonnal megijednek, amikor egy zümmögő rovar köröz a közelükben – pedig egyáltalán nem mindegy, [...]

Az arabica kávé vagy a robusta a jobb választás?

A kávé világa sokkal összetettebb, mint elsőre gondolnánk. A különböző ízek, aromák, illetve a magasabb [...]

A tökéletes cappuccino készítése otthon: recept és tippek

A cappuccino az egyik legismertebb és legkedveltebb kávéital, amelyért világszerte rajonganak a kávé szerelmesei. Bár [...]

Akácméz és repceméz reflux ellen: miért érdemes kipróbálni?

Akácméz és repceméz reflux ellen: miért érdemes kipróbálni? A reflux manapság sokakat érintő probléma, amelynek [...]

A legjobb szemes kávé kiválasztása: hogyan teszteljünk?

A szemes kávé egyre népszerűbb választás azok körében, akik nemcsak egy koffeines italra vágynak, hanem [...]

Ámorakácméz: a Tisza kincse, amit érdemes megkóstolni

Az ámorakácméz, más néven gyalogakácméz vagy víziakácméz, egy kevésbé ismert, ám annál különlegesebb mézfajta, amely [...]

A fekete tea hatása, egészségügyi előnyei

A fekete tea régóta népszerű ital szerte a világon – nemcsak az íze, hanem jótékony [...]