Sokaknál bevett szokás, hogy lefekvés előtt meleg tejet isznak egy kanál mézzel álmatlanság ellen, ám a méz nemcsak ilyenkor válhat be, hanem a megfázásos tünetek enyhítésében is. Melyik méz a legjobb torokfájásra, köhögésre, és miért érdemes kipróbálni a propoliszt is légúti megbetegedések esetén?
Miért jó a méz torokfájásra?
A méz több mint 200 összetevőből áll, például enzimekből, fehérjékből és különböző nyomelemekből. A méz előállítási folyamatának részeként a méhek természetes antibiotikumokat, például pinocembrint is adnak a mézhez, így a különleges összetételnek köszönhetően a kész anyag gyulladáscsökkentő és baktériumölő hatású. Ennek köszönhető, hogy torokfájás ellen hatékony gyógymód lehet a méz kanalazása például az olyan növényi termékekkel szemben, mint az agavészirup, amely ugyan kíméletes a torokhoz, de nincs antibakteriális hatása.
A méz egy másik kiváló tulajdonsága is szerepet játszik a torokfájás enyhítésében, mégpedig a természetes termék szirupos állaga. A méz bevonja a torok és a nyelőcső érzékeny területeit, így biztosítva, hogy az irritáció megszűnjön és a köhögés csillapodjon, ráadásul ez a vékony réteg azt is megakadályozza, hogy a baktériumok elszaporodjanak a nyálkahártyán. A szirupos állag és a gyulladáscsökkentő összetevők kombinációja miatt a méz felveszi a versenyt a drogériákban kapható torokfájás elleni készítményekkel, mivel segít legyűrni a kórokozókat is, míg vannak tabletták, amelyek csak a fájdalmat csökkentik.
Tipp: Kíváncsi, mi mindenben segíthet még a méz? Olvass el A méz hatása blogposztunkat további hasznos tanácsokért, tudnivalókért!
Torokfájás: gyömbér, méz, citrom, a hármas szupererő
Számos otthoni gyógymód ismert, amely remekül kombinálható a mézzel. Ilyen például a citromos, gyömbéres tea, amelybe mézet keverve tökéletes gyógyital készíthető. A méz gyógynövényekkel, különösen kamillával, hársfával vagy kakukkfűvel társítva is alkalmas arra, hogy enyhítse a bosszantó torokkaparást.
Mindig ügyelni kell viszont arra, hogy a mézet ne melegítsük túlságosan, ugyanis 40 fokos hőmérséklet felett bizonyos enzimjei elveszítik a hatásukat. Ahhoz, hogy a teába kevert méz ne csak finom legyen, hanem gyógyhatással is bírjon, mindig figyelni kell a megfelelő hőmérsékletre.
Torokfájásra milyen mézet próbálhatunk ki?
Méz és torokfájás relációban számos mézkülönlegesség, illetve fajtaméz áll rendelkezésre, ha csillapítani szeretnénk a kellemetlen tüneteket. Az akácméz például kiváló hurutoldó, míg a hársméz gyulladáscsökkentő hatása miatt nagyszerűen teljesít torokfájás esetén.
- Gyömbéres méz torokfájásra
A gyömbér önmagában is gyulladáscsökkentő hatású, de mézben áztatva igazán ízletes és egészséges választás lehet torokfájás esetén is. A gyömbéres méz mellett érdemes kipróbálni a mézes gyömbért is, amely ledarált gyömbért tartalmaz, ezért nemcsak az íze, hanem a hatása is igen intenzív.
Tipp: A gyömbér és méz ütős kombinációjáról a Gyömbéres méz blogposztunkban írtunk bővebben.
- Fokhagymás méz torokfájásra
A fokhagymát és repcemézet tartalmazó fokhagymás mézünk megfázás és influenza idején bizonyítja jótékony hatását.
- Kurkumás méz torokfájásra
A kurkuma önmagában is csodálatos gyulladáscsökkentő, mézzel együtt pedig igazán szuper páros, amely nyugtató hatású az irritált torok számára. A kurkumás mézet főleg kanalazva, elszopogatva érdemes fogyasztani.
Propolisz és méz torokfájásra
A téli, kora tavaszi meghűléses időszakban jó szívvel ajánljuk a propoliszt kiváló immunerősítő, gyulladáscsökkentő, antibakteriális hatása miatt. A méhek a vegyesen gyűjtött enyves bevonatból állítják elő ezt a jótékony vegyületekben gazdag, sárgás-barna, balzsamos illatú, gittszerűen puha és ragadós anyagot, amelynek legértékesebb összetevői elsősorban a flavonoidok, illetve a benne található illóolajok.
A propolisz torokfájásra, megfázásra, náthára is alkalmazható: használhatjuk alkoholmentes propolisz cseppként egy kanál mézre csepegtetve, de kipróbálhatjuk a propoliszos mézet is, ami villámgyorsan elmulasztja a fájdalmakat, napi 2-3 kiskanállal fogyasztva.
Propoliszra érzékenyek nem fogyaszthatják!
Tipp: Szeretne többet tudni erről az izgalmas természetes termékről? Olvassa el A propolisz fogyasztásának egészségügyi hatásai című cikkünket további érdekességekért.
Gyermekeknek propoliszos száj és torokfertőtlenítő spray
A propolisz markáns ízét megszelidítve, mézzel elkeverve a gyerekek is szívesen fogadják a PropoKids torokfertőtlenítő spray-t, amely hatékony segítség lehet a vírusos időszakokban. Arra viszont ügyeljünk, hogy 1 éves kor alatt nem alkalmazható!
Hatékony segítség torokfájás esetén Mézes Gergő Méhészetéből
Hamisítatlan, gyógyhatású mézet szeretne vásárolni közvetlenül a termelőtől? Nézzen szét webshopunkban, ahol számos mézkülönlegességet is talál, amelyek többségéből 45 grammos és 250 grammos kiszerelés is választható. A méheknek a finomságokon kívül számos más terápiás lehetőséget is köszönhetünk: a gyógyhatású méhészeti termékek közé tartozik a propolisz mellett például a méhpempő és a virágpor, melyek mindegyikét beszerezheti nálunk. Szeretettel várjuk apiterápiás Mézes Vendégházunkba is, ahol jó szívvel ajánljuk a kaptárlevegős faházat, amely többek közt enyhíti a légúti betegségek panaszait, sőt a méhek gyógyító rezgése alvászavarok és szorongás esetén is gyógyírt jelenthet.
További blog bejegyzéseink
Méz gyerekeknek: a csecsemőknek tilos, de mikortól szabad?
A méz amellett, hogy finom édesség, egészséges is, a benne található antioxidánsoknak és az antibakteriális [...]
nov
A méz rekedtség ellen is kiváló házi gyógymód lehet
A rekedtség általában megfázásos betegségek tüneteként jelentkezik, de számos más probléma is okozhatja. Ilyen esetekben [...]
nov
Hajdinaméz, a megosztó, de egészséges különlegesség
A hajdinaméz bár igazi kuriózum, nem mindenki szereti erőteljes íze miatt, ám aki megkedveli, jó [...]
okt
Mézcímke: mit kell tartalmaznia a leírásnak?
Miről árulkodik a méz címkéje, és miért érdemes elolvasni vásárlás előtt, ha hamisítatlan termelői mézet [...]
okt
Galagonyaméz: különleges íz és páratlan hatások
A fajtamézek között különleges helyet foglal el a galagonyaméz, amely nemcsak jellegzetesen egyedi aromájú, hanem [...]
szept
Mézbor, az ősi ital hazai újjászületése
Már az elején leszögeznénk, hogy a mézbornak semmi köze a mézzel elkevert borhoz, hiszen ez [...]
szept
Méhfajták Magyarországon: mézelőméhek és vadméhek
Bár a legismertebb méhfaj a nyugati mézelő méh (Apis mellifera), Földünk nagyjából 20.000 különböző méhfajnak [...]
szept
A méz köhögésre és más légúti panaszokra is kiváló gyógyír
A köhögés önmagában nagyon is hasznos folyamat, hiszen eltávolítja az idegen anyagokat a légutakból, így [...]
szept