A méhkirálynő a méhcsalád szíve és lelke, amely összetartja a közösséget, nélküle ugyanis a kaptár lakói szétszélednének. De mitől olyan különleges a királynő, mi a feladata, hogyan nevelik, illetve meddig és hogyan él? Blogposztunkban ismét betekintést nyújtunk a méhek lenyűgözően szervezett életébe.
A méhanya különleges fejlődése
A méhkirálynőket, méhész nyelven méhanyákat akkor neveli ki a méhcsalád, amikor a kolónia rajzás útján szétválik, vagy amikor az előző királynő elpusztul, de a méhanyát a kora (feromon hiánya) miatt is lecserélhetik, ez utóbbit nevezzük csendes váltásnak. A felnevelés a dolgozó méhekhez hasonlóan megtermékenyített petékből történik, ám a dolgozók lárváival ellentétben az anyák a lárvaszakasz teljes időtartama alatt méhpempővel táplálkoznak, és saját, függőlegesen elhelyezett anyabölcsőben nevelkednek.
Az új anyabölcső létrehozására vonatkozó döntést a dolgozók hozzák meg, ha az üzenetközvetítéshez szükséges feromon koncentrációja a küszöbérték alá csökken, ami többnyire akkor következik be, ha a méhcsalád létszáma erőteljesen megnövekedett, vagy ha a méhkirálynő megöregedett vagy megbetegedett.
Hogy néz ki a méhkirálynő?
A méhkirálynő az egyetlen ivarérett nőstény a méhcsaládban. Potroha lényegesen hosszabb, mint a dolgozóké és heréké, feladata pedig a petézés, azaz az utánpótlás biztosítása és a kaptár életének feromonnal történő irányítása a kolónia fenntartása érdekében. A dolgozókhoz hasonlóan a királynőnek is van fullánkja, de azt csak a riválisok megölésére használja, hiszen a család egyszerre akár több méhanyát is nevelhet, nekik pedig meg kell küzdeniük a pozícióért, mivel egy kolóniában egyszerre csak egy aktív méhkirálynő lehet.
A méhkirálynő mérete és színe
A méhkirálynő csaknem kétszer nagyobb, mint a dolgozók, és határozottan erőteljes potrohhal bír. Méhpempő fogyasztásán alapuló étrendje nemcsak különleges megjelenéséért, hanem hosszú élettartamáért is felelős, hiszen akár 3-5 évig is életben maradhat, ami az átlagos dolgozók 40, maximum 200 napjához képest jelentős különbség.
Bár a méhanya potroha méretesebb a kaptár többi lakójához képest, a többezres tömegben mégsem lehet egykönnyen kiszúrni, ezért az egyszerűbb azonosíthatóság kedvéért a méhészek különböző színekkel festik be a királynő torát. Az adott színek utalnak a rovar korára is, mivel a kolónia erejének biztosítása érdekében bizonyos időnként cserélni kell őket.
A méhanya élete és munkássága
A fiatal királynő nagyjából egy hetes korában kirepül, hogy több herével is párosodjon. E nászrepülések során a magtarisznyájába gyűjti a herék spermáját, és 2-3 nap elteltével megkezdi a petézést. Egy egészséges méhanya akár 1500-2000 petét is képes lerakni naponta, ami nagyjából a saját testsúlyának megfelelő mennyiség. Ez a teljesítmény a méhpempő elképesztő tápanyagtartalmának köszönhető. A peték lehetnek megtermékenyítettek (ebből lesznek a dolgozók vagy szükség esetén az új anyák), illetve megtermékenyítetlenek (ebből pedig herék kelnek ki): az utódok neméről a méhanya dönt.
A királynő fő feladata, a peték lerakása mellett, hogy feromonokat is kibocsásson, ami gátolja a többi nőstényt, vagyis a dolgozókat a szaporodásban, és biztosítja a kommunikációt az egész kolóniával. A méhek rövid időn belül rájönnek, hogy a királynőjük elpusztult, ha nem érzik a feromonokat, ilyenkor ha lehetséges, új királynőt próbálnak nevelni a pótlására.
Mivel kockázatos lehet csupán a méhekre bízni a méhanya nevelését, hiszen számos környezeti és egyéb tényező is befolyásolhatja a folyamatot, a méhészek többnyire természetes és tervezett módon is részt vesznek az anyanevelésben, hiszen így biztosított leginkább a következő termelékeny nemzedék létrejötte.
Méhpempő és egyéb finomságok a Mézes Gergő Méhészetéből
A méhpempő nemcsak az anyaméhekre van rendkívül jó hatással, hiszen ezt a különleges méhészeti terméket a hagyományos gyógyászatban is évszázadok óta használják erős antibakteriális, vírusellenes és immunrendszert erősítő képessége miatt. Ha többet szeretne tudni erről a varázslatos anyagról, olvassa el A méhpempő szedésének, fogyasztásának hatásai és előnyei című cikkünket hasznos információkért.
Ha pedig felkeltettük érdeklődését, próbálja ki tiszta méhpempőnket, illetve válogasson hamisítatlan, termelői fajtamézeink közül, amelyeket a Zemplén lábánál termelünk nagy odaadással. A méheknek a finomságokon kívül számos más terápiás lehetőséget is köszönhetünk. A gyógyhatású méhészeti termékek közé tartozik még méhpempőn kívül a virágpor és a propolisz is, amelyek mindegyikét megtalálhatja webshopunkban.
További blog bejegyzéseink
Galagonyaméz: különleges íz és páratlan hatások
A fajtamézek között különleges helyet foglal el a galagonyaméz, amely nemcsak jellegzetesen egyedi aromájú, hanem [...]
szept
Mézbor, az ősi ital hazai újjászületése
Már az elején leszögeznénk, hogy a mézbornak semmi köze a mézzel elkevert borhoz, hiszen ez [...]
szept
Méhfajták Magyarországon: mézelőméhek és vadméhek
Bár a legismertebb méhfaj a nyugati mézelő méh (Apis mellifera), Földünk nagyjából 20.000 különböző méhfajnak [...]
szept
A méz köhögésre és más légúti panaszokra is kiváló gyógyír
A köhögés önmagában nagyon is hasznos folyamat, hiszen eltávolítja az idegen anyagokat a légutakból, így [...]
szept
A méhméreg terápiás lehetőségei
Milyen összetevőkből áll a méhméreg, és milyen hatásokat tulajdonítanak neki? Milyen következményekkel járhat a méhcsípés, [...]
júl
A méhek élete: vadméhek Magyarországon
A vadon élő méhek élete épp olyan izgalmas, mint a háziméheké. Mit kell tudni a [...]
júl
A háziméh életmódja, fajtái és testfelépítése
A háziméhek kulcsszerepet játszanak a beporzásban, de számos finomságot és méhészeti terméket is köszönhetünk szorgos [...]
máj
Méhkaptár, a méhcsaládok nyüzsgő lakóhelye
Bár a természetben a méhek többnyire fák odvában vagy sziklaüregekben telepednek meg, a modern méhészetekben [...]
máj