Kikristályosodott a megvásárolt méz? Ne aggódjon, ez egy teljesen természetes folyamat, és a kristályos méz ugyanolyan finom, mint a folyékony változat. Ha azonban idegenkedik a szemcsésebb állagtól, nagyon egyszerűen ismét lágyabbá, folyósabbá varázsolhatja kedvenc csemegéjét. Máris mutatjuk, mire kell figyelni a kristályos méz felolvasztása kapcsán, és tippeket is adunk, hogyan végezze el a műveletet úgy, hogy a méz megőrizze értékes összetevőit.
A méz kristályosodása
A méz egy több mint 70%-ban cukrokból és 17-19%-ban vízből álló, túltelített oldat. Mivel a víz ezt a cukormennyiséget természetes módon, külső hatás, például enzimek vagy hő nélkül nem képes megtartani, a méz kikristályosodik, hogy egy stabilabb állapotot érjen el.
Számos tényező befolyásolja, hogy a méz milyen gyorsan sűrűsödik be.
- Hűvösebb hőmérsékleten gyorsabban zajlik le a folyamat, ezért érdemes elkerülni a méz hűtőben tárolását.
- A mézben lévő cukrokat elsősorban a glükóz és a fruktóz adja. A glükóz kevésbé oldódik vízben, így egy magasabb glükóztartalmú méz (pl. a repceméz vagy a napraforgóméz) gyorsabban kristályosodik.
- A virágpor és a méhviasz, amelyek a természetes mézekben kisebb-nagyobb mértékben előfordulnak, szintén hozzájárulnak a kristályosodás folyamatához.
Tipp: Ha szeretne többet tudni a sűrűsödés folyamatáról és okairól, olvassa el a Méz kristályosodás: miért sűrűsödnek be a fajtamézek? című blogposztunkat bővebb információkért, illetve tekintse meg Facebook-oldalunkon közzétett videónkat, amelyet a kristályosodásról készítettünk.
A kristályos méz felolvasztása biztonságos módon
Mire lesz szüksége az olvasztáshoz? Csupán egy hőmérőre, egy fazékra és egy üveg- vagy kerámiaedényre. FONTOS: A méz melegítésénél nem szabad meghaladni a 40 °C-t, mivel ennél magasabb hőfoknál károsodnak az értékes tápanyagok és enzimek.
- Tegye az üveges mézet egy nagyobb üveg- vagy kerámiatálba.
- Melegítsen fel egy fazék vizet 40 °C-ra. Ehhez használhat hőmérős vízforralót, illetve sous vide főzőt vagy egyéb konyhai hőmérőket.
- Öntse a meleg vizet a tálba az üveg mézhez, miközben ügyeljen arra, hogy a víz szintje a fedél alatt maradjon, mivel nem lenne szerencsés, ha véletlenül víz kerülne a mézes üvegbe.
- Hagyja a mézes üveget az edényben állni. Időnként keverje meg, amíg a méz fel nem olvad.
- Ha van otthon elektromos légkeveréses sütője akkor azt 40 C fokra beállítva 1 óra alatt folyékonnyá válik a kristályos méz.
Erre ügyeljen a kristályos méz olvasztása során
- Az üveget mindig jobb melegíteni, mint a műanyagot, ezért javasoljuk, hogy a mézet lehetőleg helyezze át egy üvegedénybe a melegítéshez, mivel a műanyag melegítésekor kis mennyiségű vegyi anyag kerülhet az élelmiszerbe.
- Kerülje a mikrohullámú sütő használatát a méz olvasztásakor. A mikrohullámú sütő ugyanis nem egyenletesen melegít, a méz pedig felforrhat, ami tönkreteheti a jótékony enzimeket, és befolyásolhatja a termék ízét.
- A mézet csak egyszer vagy kétszer szabad felolvasztani, mivel a többszöri felmelegítés kárt tehet a minőségben. Nagy mennyiségű kristályosodott méz esetén vegyen ki egy adagot az üvegből, és csak annyit olvasszon fel, amennyire épp szüksége van.
Hamisítatlan termelői méz Mézes Gergő Méhészetéből
Ha jobban kedveli a folyékony állagú mézeket, válasszon például akácmézet, édesharmat mézet vagy gesztenyemézet hamisítatlan termelői fajtamézeink közül, mivel ezek nem szilárdulnak meg olyan gyorsan.
A méheknek a finomságokon kívül számos más terápiás lehetőséget is köszönhetünk. A gyógyhatású méhészeti termékek közé tartozik például a méhpempő, a virágpor és a propolisz is, amelyek mindegyikét megtalálhatja webshopunkban.
Szeretettel várjuk apiterápiás Mézes Vendégházunkba is, ahol jó szívvel ajánljuk a kaptárlevegős faházat, amely többek közt enyhíti a légúti betegségek panaszait, sőt a méhek gyógyító rezgése alvászavarok és szorongás esetén is gyógyírt jelenthet.
További blog bejegyzéseink
Méz gyerekeknek: a csecsemőknek tilos, de mikortól szabad?
A méz amellett, hogy finom édesség, egészséges is, a benne található antioxidánsoknak és az antibakteriális [...]
nov
A méz rekedtség ellen is kiváló házi gyógymód lehet
A rekedtség általában megfázásos betegségek tüneteként jelentkezik, de számos más probléma is okozhatja. Ilyen esetekben [...]
nov
Hajdinaméz, a megosztó, de egészséges különlegesség
A hajdinaméz bár igazi kuriózum, nem mindenki szereti erőteljes íze miatt, ám aki megkedveli, jó [...]
okt
Mézcímke: mit kell tartalmaznia a leírásnak?
Miről árulkodik a méz címkéje, és miért érdemes elolvasni vásárlás előtt, ha hamisítatlan termelői mézet [...]
okt
Galagonyaméz: különleges íz és páratlan hatások
A fajtamézek között különleges helyet foglal el a galagonyaméz, amely nemcsak jellegzetesen egyedi aromájú, hanem [...]
szept
Mézbor, az ősi ital hazai újjászületése
Már az elején leszögeznénk, hogy a mézbornak semmi köze a mézzel elkevert borhoz, hiszen ez [...]
szept
Méhfajták Magyarországon: mézelőméhek és vadméhek
Bár a legismertebb méhfaj a nyugati mézelő méh (Apis mellifera), Földünk nagyjából 20.000 különböző méhfajnak [...]
szept
A méz köhögésre és más légúti panaszokra is kiváló gyógyír
A köhögés önmagában nagyon is hasznos folyamat, hiszen eltávolítja az idegen anyagokat a légutakból, így [...]
szept