Minden méz egyedi és megismételhetetlen. A jövő évi virágnektárnak ugyanis nem lesz pontosan olyan az íze, mint az ideinek, mivel az íz attól függ, hogy milyen virágpor áll épp a méhek rendelkezésére. Mégis mi alapján kategorizálhatjuk az egyes mézfajtákat, mik azok a fajtamézek, és milyen különlegességeket érdemes mindenképp kipróbálni?
Miben különböznek az egyes mézfajták?
A különböző mézfajták alapvetően származási helyükben, a kinyerési módszerekben, ízükben, illatukban, állagukban és színükben térnek el egymástól. Általánosságban megkülönböztetjük a virágmézek fajtáit, illetve az édesharmat mézet. A virágmézet a virágok nektárjából nyerik a méhek, míg az erdei mézet a mézharmatból állítják elő, amelyet többnyire füzekről, tölgyekről, hársakról és fenyőfákról gyűjtenek be. A virágmézeket a világosabb szín és az enyhe íz jellemzi, ilyen például az akácméz, a hársméz és a repceméz. A harmatméz viszont inkább sötét színű és fűszeres-fanyar ízvilágú.
A virágmézek közé tartoznak a fajtamézek és a vegyes virágmézek, illetve az olyan mézkülönlegességek, mint amilyen például a lépes méz. A fajtamézeket az különbözteti meg a vegyes virágméztől, hogy esetükben a felhasznált nektár java részének a megjelölt forrás szerinti növényből kell származnia, így a méhésznek olyan méhlegelőkre kell vándoroltatniuk a méheket, ahol egybefüggő területen, tömegesen megtalálhatóak az adott virágzó növények.
Melyik méz mire jó: a fajtamézek kivételes tulajdonságai
Szinte mindenki tudja, hogy a hársméz mire jó, hiszen már gyermekként sokunkat hársfateával és hársmézzel kúráltak ki a kellemetlen meghűléses betegségekből. De vajon milyen tüneteknél érdemes bevetni az egyéb mézfajtákat?
- Az akácméz méltán népszerű Magyarországon, mivel nemcsak kellemes illatú és ízű, de kiváló hurutoldó, sőt még emésztési zavaroknál is érdemes kipróbálni.
- A vegyes virágméz kiváló hatásait számos virágfajta nektárjának köszönheti, hatásai pedig attól függnek, hogy a méhek milyen növényfajtákról gyűjtötték be hozzá a nektárt. Általánosságban elmondható, hogy remek immunerősítő és fertőtlenítő hatású, de fontos, hogy ez csak a jó minőségű termelői mézre igaz, hiszen épp a vegyes mézek között lehet a boltok polcain a legtöbb hamisítvánnyal találkozni.
- A repceméz hatása magas vastartalma és ásványi anyag tartalma miatt akár vérszegénység ellen is bevethető, és mivel alacsony a savtartalma, gyomorproblémák esetén is kiváló választás lehet.
Tipp: Szeretne többet tudni az egyes mézfajták különleges hatásairól? Olvassa el A méz hatása a kutatások és a tapasztalatok szerint című blogposztunkat is, ahol hasznos információkat osztunk meg a mézben található létfontosságú tápanyagokról, illetve sorra veszük, hogy miért érdemes kipróbálni az egyes fajtamézeket.
Különleges mézfajták – különleges gyógyhatások
Bár az akácmézzel és a vegyes virágmézzel Magyarországon nehéz felvenni a versenyt, számos más mézfajta van jelen a piacon, amelyeket kár lenne kihagyni, már csak a különleges ízhatások miatt.
- A gesztenyeméz egy igazán páratlan csemege, amelyet a júniusban virágzó gesztenyefa virágának nektárjából állítanak elő a méhek. Íze némileg kesernyés, ezért általában más fajtamézekkel, például akáccal keverik. Jó hatással lehet a visszértágulatokra és az érgyulladásra, de használható kimerültség esetén, sőt a potenciát is fokozza.
- A galagonyaméz a szív izomzatára gyakorol jótékony hatást, mivel normalizálhatja a szívritmust és javíthatja a vérkeringést. A galagonya nektárjának gyűjtési ideje áprilisra, májusra tehető, színe világos, az íze pedig kellemesen lágy.
- Az édesharmat méz nemcsak sötétebb a virágmézeknél, hanem ízben is sokkal markánsabb. Gyulladáscsökkentő hatása mellett jelentős antioxidáns-tartalommal is bír, így fogyasztása különösen egészséges.
Fajtamézek és mézkülönlegességek Mézes Gergő Méhészetéből
Hamisítatlan mézet szeretne vásárolni közvetlenül a termelőtől? Nézzen szét webshopunkban, ahol számos mézkülönlegességet is talál, amelyek többségéből 45 grammos és 250 grammos kiszerelés is választható. A méheknek a finomságokon kívül számos más terápiás lehetőséget is köszönhetünk: a gyógyhatású méhészeti termékek közé tartozik például a méhpempő, a virágpor és a propolisz is, melyek mindegyikét beszerezheti nálunk. Szeretettel várjuk apiterápiás Mézes Vendégházunkba is, ahol jó szívvel ajánljuk a kaptárlevegős faházat, amely többek közt enyhíti a légúti betegségek panaszait, sőt a méhek gyógyító rezgése alvászavarok és szorongás esetén is gyógyírt jelenthet.
További blog bejegyzéseink
Méz gyerekeknek: a csecsemőknek tilos, de mikortól szabad?
A méz amellett, hogy finom édesség, egészséges is, a benne található antioxidánsoknak és az antibakteriális [...]
nov
A méz rekedtség ellen is kiváló házi gyógymód lehet
A rekedtség általában megfázásos betegségek tüneteként jelentkezik, de számos más probléma is okozhatja. Ilyen esetekben [...]
nov
Hajdinaméz, a megosztó, de egészséges különlegesség
A hajdinaméz bár igazi kuriózum, nem mindenki szereti erőteljes íze miatt, ám aki megkedveli, jó [...]
okt
Mézcímke: mit kell tartalmaznia a leírásnak?
Miről árulkodik a méz címkéje, és miért érdemes elolvasni vásárlás előtt, ha hamisítatlan termelői mézet [...]
okt
Galagonyaméz: különleges íz és páratlan hatások
A fajtamézek között különleges helyet foglal el a galagonyaméz, amely nemcsak jellegzetesen egyedi aromájú, hanem [...]
szept
Mézbor, az ősi ital hazai újjászületése
Már az elején leszögeznénk, hogy a mézbornak semmi köze a mézzel elkevert borhoz, hiszen ez [...]
szept
Méhfajták Magyarországon: mézelőméhek és vadméhek
Bár a legismertebb méhfaj a nyugati mézelő méh (Apis mellifera), Földünk nagyjából 20.000 különböző méhfajnak [...]
szept
A méz köhögésre és más légúti panaszokra is kiváló gyógyír
A köhögés önmagában nagyon is hasznos folyamat, hiszen eltávolítja az idegen anyagokat a légutakból, így [...]
szept