height="1" width="1" style="display:none" src="https://www.facebook.com/tr?id=923478352410825&ev=PageView&noscript=1"

Apiterápia: a méhek gyógyító ereje

Az apiterápia árak az adott terméktől, illetve a kezelés fajtájától függnek.

Az apiterápia egyfajta alternatív gyógymód, amely a méhek által előállított természetes anyagokra épül. Milyen termékek és kezelések tartoznak a körébe, és milyen hatásokat tulajdonítanak ezeknek a természetes módszereknek?

Az apiterápia jelentése és múltja

Az apiterápia kifejezés a latin ‘apis’ méh és a görög ‘therapeia’, gondozni, ápolni, kezelni szavak összetételéből ered, és a méhészeti termékek, a propolisz, a méhméreg, méhviasz, a méz, a méhpempő, a virágpor, valamint a kaptárlevegő és a méhek által keltett biorezonanciát (amit a kaptárlevegős faházban is lehet érezni….) alternatív gyógyászati felhasználását foglalja magában.

A méhészeti termékek évezredek óta minden jelentős kultúrában fontos szerepet töltenek be a népi gyógyászat területén. Történetük 6000 évvel ezelőtt az indiánoknál kezdődött, akik a mézet és a propoliszt használták sebgyógyításra. Négyezer évvel ezelőtt az egyiptomiak pedig már széles körben használtak méhészeti termékeket gyógyászati célokra. A modern alternatív gyógyászati gyakorlatot Dr. Beck Bodog magyar orvosnak tulajdonítják, aki 1935-ben alkotta meg a „méhméreg-terápia” kifejezést, amely azóta is népszerű kezelésként szolgál például ízületi panaszok esetén.

Apiterápiás termékek és eszközök

Az apiterápiás célra használt termékek többsége egy méhfajtól származik, méghozzá az Apis mellifera, azaz a házi méh fajától. 

  • Méz

A méz valószínűleg a legismertebb méhészeti termék, amelyet a virágok nektárjából és növényi nedveiből a méhek állítanak elő. A méz kiváló szénhidrátforrás, gazdag ásványi anyagokban (kálium, nátrium, kalcium és magnézium) és vitaminokban (B1-, B2-, B3-, B5-, B6-, B12, A-, E- és C-vitamin), továbbá 19 aminosavat, fehérjéket, ásványi sókat, illóolajokat, fontos enzimeket és egyéb bioaktív anyagok tartalmaz.

Tipp: Szeretne többet tudni a méznek tulajdonított jótékony hatásokról? Olvassa el A méz hatása a kutatások és a tapasztalatok szerint című cikkünket hasznos információkért.

  • Méhméreg

A dolgozó méhek mérget termelnek, hogy megvédjék magukat és kaptárjaikat. A méhek a szúrás során befecskendezik a mérget a támadójukba, amely proteineket, zsírokat, szerves savakat, illó olajokat, különféle ásványi sókat és vizet tartalmaz. Hatóanyagai közül az egyik legfontosabb a hisztamin, amely bőrpírt okoz, és megnyitja a kapillárisokat. A kezelés megkezdése előtt allergiatesztet kell végezni, mivel a méreg erős allergiás reakciót válthat ki. A méhméreg erős gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik, és jótékony hatással lehet a bőr és az immunrendszer egészségére, emellett segíthet a reumás ízületi gyulladáson és a krónikus fájdalmon is.

  • Méhpempő

A méhek tápanyagban gazdag méhpempőt választanak ki, hogy életük első napjaiban táplálják lárváikat, amelyeket álcáknak nevezünk. Ezt követően csak a méhkirálynő folytatja a méhpempő fogyasztását. Míg a munkásméhek általában 6-8 hétig, addig a méhkirálynők akár 3-5 évig is élhetnek. Nem is csoda, hiszen a méhpempő gazdag B-vitaminokban, fehérjékben és antioxidánsokban, nagy vitamintartalmának köszönhetően pedig táplálja a sejteket.

Tipp: Kíváncsi, mire jó a méhpempő? Olvassa el A méhpempő szedésének, fogyasztásának hatásai és előnyei című cikkünket is további izgalmas tényekért.

  • Propolisz

A propolisz egy ragacsos anyag, amelyet a méhek növényi gyantákból állítanak elő. Fertőtlenítő és antimikrobiális hatású, a méhek pedig arra használják, hogy a kaptárak belsejét megóvják a baktérium- és gombafertőzésektől. A propolisz fogyasztásának egészségügyi hatásai című blogposztunkban részletesen körbejárjuk a lehetséges gyógyhatások témakörét.

  • Virágpor

A virágport a dolgozó méhek gyűjtik be a növényekről. Ez az anyag nemcsak fehérjében, vitaminokban, ásványi anyagokban, enzimekben, hanem aminosavakban is gazdag, ráadásul a 22 ismert aminosavból 20 féle megtalálható benne. 

Tipp: Böngéssze át a Virágpor szedése, fogyasztása és hatásai: a szuperélelmiszer című cikkünket, amelyben kitérünk a virágpor általános roboráló és gyulladáscsökkentő tulajdonságaira is.

  • Méhviasz

A méhek méhviaszt készítenek a lép építéséhez, valamint a méz és a virágpor tárolásához. Ezt a méhészeti terméket általában kozmetikai készítményekben használják gyulladáscsökkentő és antikbakteriális hatása miatt, de csomagolóanyagok készítéséhez, méhviaszos kendőként is tökéletesen beválik víztaszító tulajdonságai miatt.

Az apiterápia hatása és a kaptárlevegős terápia

A méhek szorgos munkájuk során szárnyaikkal olyan légáramot hoznak létre, amely a kaptárban 90%-os páratartalmat és 35 fokos hőmérsékletet hoz létre. Ebbe a vízgőzzel telített levegőbe többek között illatanyagok, illóolajok, flavonoidok és fenolok keverednek. A méhészek már régóta felismerték, hogy a méhkaptárból kiszabaduló levegő jótékony tulajdonságokkal bír, amelyet például légúti allergiák, hörghurut, arcüreggyulladás, szív- és keringési betegségek, valamint krónikus fejfájás kezelésére használnak.

A kaptárlevegős házak aljában méhek élnek kaptárakban, amelyek csak kifelé repülnek, befelé védett a tér, így csak a koncentrált kaptárlevegőt és a méhek által keltett rezgést és zümmögést lehet élvezni, amit szorongás és alvászavar esetén is érdemes kipróbálni.

Az apiterápia Magyarországon is népszerű.

Természetes méhészeti termékek a Mézes Gergő Méhészetéből

A fentebb ismertetett gyógyhatású méhészeti termékek, így például a méhpempő, a virágpor és a propolisz mindegyikét megtalálhatja webshopunkban. Érdemes ellátogatni apiterápiás Mézes Vendégházunkba is, ahol ki lehet próbálni a kaptárlevegős faházat, azaz a Zümiházat is egy kis lélekemelő felfrissülésért. Ha pedig valamilyen kuriózumra vágyik, kóstolja meg mézkülönlegességeinket és fajtamézeinket, amelyek közül minimézeket is választhat, ha többféle ízzel is megismerkedne hamisítatlan, termelői mézeink közül.

További blog bejegyzéseink

Galagonyaméz: különleges íz és páratlan hatások

A fajtamézek között különleges helyet foglal el a galagonyaméz, amely nemcsak jellegzetesen egyedi aromájú, hanem [...]

Mézbor, az ősi ital hazai újjászületése

Már az elején leszögeznénk, hogy a mézbornak semmi köze a mézzel elkevert borhoz, hiszen ez [...]

Méhfajták Magyarországon: mézelőméhek és vadméhek

Bár a legismertebb méhfaj a nyugati mézelő méh (Apis mellifera), Földünk nagyjából 20.000 különböző méhfajnak [...]

A méz köhögésre és más légúti panaszokra is kiváló gyógyír

A köhögés önmagában nagyon is hasznos folyamat, hiszen eltávolítja az idegen anyagokat a légutakból, így [...]

A méhméreg terápiás lehetőségei

Milyen összetevőkből áll a méhméreg, és milyen hatásokat tulajdonítanak neki? Milyen következményekkel járhat a méhcsípés, [...]

A méhek élete: vadméhek Magyarországon

A vadon élő méhek élete épp olyan izgalmas, mint a háziméheké. Mit kell tudni a [...]

A háziméh életmódja, fajtái és testfelépítése

A háziméhek kulcsszerepet játszanak a beporzásban, de számos finomságot és méhészeti terméket is köszönhetünk szorgos [...]

Méhkaptár, a méhcsaládok nyüzsgő lakóhelye

Bár a természetben a méhek többnyire fák odvában vagy sziklaüregekben telepednek meg, a modern méhészetekben [...]